Nauka

Tematyczna strona internetowa!

Żwirek dla kotów
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Piasek dla kociaków
W każdym mieszkaniu, gdzie znajduje się kociak, musi znaleźć się także dobry żwirek różnego typu. Koty na ogół załatwiają się w żwirku, dlatego piecza nad nimi jest łatwiejsza niż w przypadku pieska. W kuwetce powinna znajdować się specjalna substancja, która będzie pochłaniać to, co oddaje zwierzak. Dawniej posiadacze kociaków wypełniali takimi substancjami jak stróżyny, piasek albo gazety. Na ogół są to materiały, które sprawiają, iż oczyszczanie oraz opróżnianie są mocno czasochłonne, a dodatkowo nie niwelują brzydkiego zapachu i nie utwardzają się. Trzeba wiedzieć, że kot na ogół nie będzie pragnął wypróżniać się w brudnej toaletce – zdarza się, że upatruje sobie inne świeże terytorium. Z tego względu odpowiednie uzupełnianie toaletki to istotna kwestia nie jedynie dla naszego pupila, ale też dla człowieka, który powinien zajmować się utrzymaniem porządku. Obecnie wykorzystywanie takich materiałów jak wiórki lub gazety nie są konieczne, gdyż sklepy dla zwierząt proponują dość komfortowe rozwiązanie, tzn. żwirki dla kota.
Hodowcy zwierzaków mają przeróżny wybór żwirków do kuwetek. Fundamentalną cechą żwirku dla zwierząt jest wchłanianie zapachu i utwardzanie się, bo wtedy można w prosty sposób opróżnić toaletkę. W sklepach zoologicznych często możemy dostać nawet kilka typów żwirku. Ogólnie można sklasyfikować je na poniższe grupy: żwirki żelowe, żwirki drewniane , żwirki z bentonitu.
Każdy z podanych żwirków ma odmienne właściwości i to od ciebie zależy, na który się zdecyduje. Wybierając żwirek dla kota, powinno się brać pod uwagę ich atuty i wady.
Żwir silikonowy wykonany jest z substancji nazywanym piaskowiec. Odznacza się tym, że doskonale wchłania koci mocz i zatrzymuje go na zawsze. Świetnie niweluje odór, a wtedy nie wymaga częstego opróżniania kociej toalety. Wadą żwirku wapienno-piaskowego jest to, iż po określonym czasie przyjmuje żółtego zabarwienia, co może wyglądać dość nieelegancko – z tego powodu dobrze jest uwzględniać go w kuwetach z zamknięciem.
Podkład z drewna okazuje się ekonomiczny i znakomicie niweluje fetor. Niewątpliwą korzyścią stosowania drewnianego podkładów dla zwierząt okazuje się także alternatywa wyrzucenia go do toalety (rzecz jasna w małych ilościach). Na ogół taki podkład może być dość rozdrobniony lekki, przypominający trociny, z tego względu, bywa że roznosi się po wnętrzach na kocich łapkach.
bentonit to dość popularny gatunek podłoża, który zbiera się w grudki, dzięki czemu posprzątanie po zwierzaku okazuje błyskawiczne. Możemy taki żwirek nabyć w promocyjnych kwotach. Dobrze niwelują brzydką woń. Nie można natomiast usuwać go w toalecie, gdyż będzie skutkować to zablokowaniem instalacji kanalizacyjnej. Właściciele kotów często pakują bentonit do worka a nastepnie wyrzucają do kosza.
Najlepiej jest zdecydować się na odpowiedni żwirek dla kotka, ponieważ znacząco ułatwia to opiekę nad kotkiem. Zaplanowanie dobrej toaletki kotu to obowiązek hodowcy, warto jest uwzględnić propozycje, które przedstawiają dzisiaj sklepy.

źródło: https://www.e-pazur.com/k20,koty-zwirki-dla-kota.html

Categories: Edukacja

Comments are closed.